Gyopáros Alpár a paksi választókerület polgármesterei előtt tartott fórumon hozzátette: a megyében 75 kilométer út újult meg vagy áll felújítás alatt a programban.
Utalt arra, hogy az országos programot a piaci szereplőknek is megnyitották, 48 milliárd forintos keretösszeggel a falusi kisboltokat támogatják, 25 milliárd forint a falusi mikrovállalkozások eszközfejlesztésének kerete, utóbbiaknak újabb pályázatokat írnak ki.
A kormánybiztos hangsúlyozta, a Magyar falu program alapvetően olyan kisebb, hiánypótló fejlesztéseket támogat, amelyek jól kiegészítik a európai uniós fejlesztéseket. Emellett a "falu lobbistájaként" is fellépnek a kormány vagy az Országgyűlés felé a falvakban élők jogalkotási javaslataival - tette hozzá.
Ezek között említette, hogy a születési hely mellett már fel lehet tüntetni a személyi igazolványban a származási helyet, a szülőfalut. "Ez egyfajta adósság a falvak felé" - fogalmazott.
Hasonló kezdeményezés volt a településrendezési tervek felülvizsgálatának könnyítéséről szóló törvénymódosítás. A felülvizsgálat határideje ez év vége volt, a módosítás szerint a határidőt meghosszabbítják, az eljárást egyszerűsítik, olcsóbbá teszik, a kistepülések pedig forrást is kapnak hozzá.
A falvakat segíti a területükön fekvő állami ingatlanok térítésmentes átadása is: 950 településen több mint kétezer ingatlant ajánlottak fel a falvak önkormányzatainak - mondta.
Szólt arról is, hogy évente több száz falugondnoki jármű cseréjére biztosítanak forrást. A szolgálatok állami normatívája folyamatosan emelkedik és a Magyar falu program kezdeményezésére nő a szolgáltatást nyújtó települések lakosságának létszámkorlátja. Az a cél, hogy az ezer főnél népesebb települések is bekerüljenek ebbe a körbe. A kormányrendelet szerint 2022. júniusig áll fenn a támogatási lehetőség.
(mti)